Rolnictwo mierzone w kuflach

Dodano: 2017-03-08 21:14 | Ostatnia aktualizacja: 2017-03-08 21:18

Słód, chmiel, woda i drożdże. Na pewno z czymś to kojarzycie. W końcu czasem jedynym wyjściem jest... wyjście na piwo. 
Żeby jednak z tych surowców powstało male jasne z pianką, trzeba ich użyć w odpowiednich proporcjach. Sednem piwa jest słód, czyli skiełkowane i wysuszone ziarna browarnego jęczmienia lub pszenicy. Chmiel – wbrew stereotypom – to tylko dodatek. W porównaniu do wody czy słodu – stosuje się go w dość niewielkich ilościach.Uprawa piwnych roślin zapewnia dochód 40 tysiącom polskich rolników.
Z danych Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie wynika, że w 2015 r. browary wykorzystały niemal 228 tys. ton surowców z krajowych upraw. Tym samym 380 mln zł – trafiło do lokalnych dostawców chmielu i browarnych zbóż. 
Co ciekawe ponad połowa Polek i blisko 80 proc. Polaków najchętniej sięga po krajowe piwo. Tak mówi raport „Piwna Polska pod lupą” firmy ARC Rynek i Opinia dla Kompanii Piwowarskiej w kwietniu 2016 r. 
Do największych partnerów zakładów piwowarskich należą: słynąca z upraw chmielu Lubelszczyzna (89,9 proc. powierzchni upraw), Wielkopolska (8,4 proc.) oraz Dolny Śląsk, Pomorze i Kujawy, skąd pochodzi jęczmień browarny.
Fot. www.pixabay

Toptraktor aplikacje mobilne

TopTraktor GooglePlay TopTraktor AppStore